Saadetised väljastpoolt Euroopa Liitu

E-poest tellitud kaubad, saadetised, väikesaadetis ja eraisikult saadud kinkesaadetiste maksustamine ja selgitused.

Kas kolmandatest riikidest (Hiina, USA, jne) saadetud kaupu on vaja deklareerida ja/või tasuda importmaksud (tollimaks, käibemaks, aktsiis)? See sõltub täpsemalt saadetise väärtusest, kogusest ja saatjast. Impordimaksude suurus aga sõltub kaubakoodist ja kauba päritoluriigist.

Kas väljastpoolt Euroopa Liitu ehk kolmandatest riikidest (Hiina, USA, jne) saabunud saadetised ja kaubad on vaja deklareerida ja millistel puhkudel tuleb tasuda importmaksud (tollimaks, käibemaks, aktsiis)?

Alates 1. juulist 2021 kaotati väljastpoolt Euroopa Liitu (ehk kolmandatest riikidest) tellitavate väikesaadetiste käibemaksuvabastus, seetõttu tuleb kõik väljastpoolt Euroopa Liitu saabuvad saadetised deklareerida, olenemata nende väärtusest. Kõik saadetised maksustatakse käibemaksuga.

See tähendab, et mistahes väärtusega kaubad ja saadetised väljastpoolt Euroopa Liitu kuuluvad deklaleerimisele ja kõik tellitud saadetised maksustatakse käibemaksuga.

Käibemaksuvabad on endiselt ühelt eraisikult teisele eraisikule tasuta ehk kingitusena saadetud väikesaadetised, mille väärtus on kuni 45 eurot. Üle 45 euro väärtuses kinkesaadetised maksustatakse käibemaksuga.

Oluline muudatus on aga see, et edaspidi tuleb deklareerida kõik väljastpoolt Euroopa Liitu saadetud pakid ja seda ka juhul, kui saajal käibemaksukohustust ei teki.

Väiksesaadetiseks loetakse sellist saadetist, milles sisalduvate kaupade maksumus kokku on kuni 150 eurot. Alates 150 eurost maksustatakse saadetised lisaks käibemaksule ka tollimaksuga.

Väikesaadetisi on võimalik deklareerida enne kauba saabumist. Sellisel juhul broneeritakse tollideklaratsiooni esitamisel kliendi ettemaksukontolt käibemaksu tasumiseks vajalik summa ja euro vahetuskursi muutuste katteks lisaks seitse protsenti maksusummast. Broneerimise eesmärk on tagada väikesaadetiste kiirvabastus saadetise Eestisse jõudmisel. Ettemaksuna tasutud summa, mis ületab saadetise saabumisel ja tollideklaratsiooni aktsepteerimisel tekkinud maksukohustuse suuruse, tagastatakse kliendile.

Alates 150-euroste kaupade puhul lisandub lisaks käibemaksule ka tollimaks. Üldjuhul ei maksustata tollimaksuga saadetisi, mille väärtus jääb alla 150 euro. Erandiks on alkohol, tubakatooted, parfüüm ning tualettvesi. Olenevalt kaubakoodist, jääb tollimaksumäär vahemikku 0–17% kauba väärtusest.

Saatekulud loetakse kaupade maksustamisel saadetise väärtuse hulka. See tähendab, et kui näiteks tellitud saadetise väärtus on 140 eurot ja selle saatekulud on 15 eurot, rakendub kaubale tollimaks, kuna saadetise koguväärtus ületab 150 euro piiri. Näiteks kui tellitud saadetise ehk kauba maksumus on 4 euro (+ saatmiskulu 1 euro), siis tuleb käibemaks (20%) tasuda kogusummalt 5 eurolt (4 eurot + 1 euro).

Tegemist on Euroopa Liidu käibemaksudirektiivist tuleneva muudatusega, mille Eesti Vabariik võttis üle käibemaksuseadusesse.