Pakendiaruande koostamine algab pakendite andmete kaardistamisest – tuleb välja selgitada millised on pakendiettevõtja kaubad ja kuidas need on pakendatud. Oluline on siinkohal meelde tuletada, et kõik mis pannakse tootele ümber ja mis pole toote lahutamatu osa, loetakse pakendiks ja selle üle tuleb pakendiettevõtjal pidevat arvestust pidada.
Pakendiseaduses sätestatud pakendimaterjalid ja liigid:
Pakendimaterjalid
- klaas
- plast
- värviline metall
- must metall
- komposiit
- paber ja kartong, kaasa arvatud kihiline kartong
- puit
Pakendiliigid
- müügipakend moodustab osa tarbijale või lõppkasutajale müügikohas üleantavast müügiühikust. Tüüpiline müügipakend on nt lõpptarbijale müüdava toiduaine või esmatarbekauba pakend (nt jogurtitopsid, joogipudelid, kilekotid, karbid, tuubid, purgid, aga ka televiisori ümber olev pappkast)
- rühmapakend on mõeldud teatud hulga müügiühikute rühmitamiseks müügikohas, sõltumata sellest kas pakend müüakse koos kaubaga lõppkasutajale või tarbijale või kasutatakse seda vaid kauba käsitsemise lihtsustamiseks, kauba kaitsmiseks või esitlemiseks. Selle saab kaubalt eemaldada ilma toote omadusi muutumata. Rühmapakend on nt pudelikast, müügipakendisse pakitud toodete pakendamiseks mõeldud pappkast, pakkekile jms.
- veopakend on mõeldud ühe müügiühiku või rühmapakendis kaupade käsitsemiseks ja veoks, et vältida veol kauba füüsilisi kahjustusi. Veopakendiks on näiteks kaubaalus, puidust raamid, metalllindid jms.Veopakendi hulka ei arvata maantee-, raudtee-, mere- ja õhuveokonteinereid.
Pakendiseaduse kohaselt on pakend mistahes materjalist valmistatud toode, mida kasutatakse kauba mahutamiseks, kaitsmiseks, käsitsemiseks, kättetoimetamiseks või esitlemiseks kauba olelusringi vältel – toormest kuni valmiskaubani ning tootja käest tarbija kätte jõudmiseni. Pakendiks loetakse ka samal eesmärgil kasutatavaid ühekorrapakendeid.
Soovitused korrektse pakendiaruande koostamiseks
Pakendiaruande koostamine ja pakendiandmete loome ei saa olla vaid kaubaarvetel leiduva info põhine kuna reeglina on seal esitatud teave pakendite kohta puudulik. Praktika kinnitab, et reeglina ei ole tarnijate poolt antud pakendite andmed kaubadokumentidel korrektsed. Pakendite reaalsel kaalumisel ilmneb, et tegelik pakendimass erineb oluliselt tarnija väljastatud kaubadokumentidel olevast pakendimassist.
Seega eeldab korrektse pakendiaruande koostamine süsteemset lähenemist ja algab pakendiandmete kogumisest kauba saabumise hetkel pakendiettevõtja laos, mil on olemas rühma- ja veopakend. Just viimased on kõige ebatäpsemalt kaubadokumentides kirjeldatud ja on osutunud keeruliseks komistuskiviks korrektse pakendiaruande loomisel.
Vaata videost kuidas luua korrektsed pakendiandmed ja valmib pakendiaruanne.
Pakendiaruande info: +372 655 0703
E-kiri: info@toll.ee